Monday, April 11, 2011

Thinking of Homemade Halo-Halo

There will be some changes on my workload soon. I will probably be starting to work on the new company before the summer is over. There are three offers that I received but recently, I turned down the consultancy job because I realized that working on a Saturday means we have to squeeze in all the activities like shopping, spending quality time together and visiting friends/family in one day. Working on a Saturday is not for me. 

I hope that it will be easier to choose between the two offers but choosing the higher position
is easier if only they keep you away from the guessing game for too long. I just want to have a more focus type of work. To earn, to show them what I have to help the company. Anything else aside from that, I would ditch because I am a very private person.


Now, on the food stuff. I love halo-halo.

image from here

It is a sweet concoction that is available year round on some local fast food and restaurant here in the country. Although it is available yea round, the best time to have them is during summer. And the best place to buy them is from the neighborhood temporary halo-halo stand. If you are familiar with lemonade stands, then this is the lemonade stand version here. You only get to see them in your neighborhood during summer and this is the venue to see old friends and new people living in the community because no one at least once in the summertime, can resist buying a glass of halo-halo. It usually cost around Php 20 (too expensive, actually for that price). If you prefer the quality controlled ones like ChowKing's halo-halo, you will shell out around 50pesos.

If you prefer less textured type of cold sweets and cheaper, you can opt for the ice candy

image from here

My favorite flavors are mango and chocolate. 
the all time favorite of my age {and above}, the 
Ice Scrambles

you can buy them on the streets, usually on small makeshift stands near grade schools. The good thing about innovation is that there are business-minded people who finds the opportunity to sell them up-scaled. You can now buy them at the malls costing around 8-10 pesos for the plain one. 

What is your favorite summer food/sweets?


No comments:

Post a Comment


Related Posts with Thumbnails